Turizam u općini Čitluk većinom je koncentriran u Međugorju koje je u posljednja dva desetljeća XX. i isto tako na početku XXI. stoljeća jedinstveno u svijetu: posjećuju ga ljudi iz svih krajeva svijeta- i bijeli, i žuti, i crni, i crveni; bogati i siromašni; mladi i stari. Tako je u Međugorju sve od 24. lipnja 1981. godine, kada se u Podbrdu, zaseoku sela Bijakovići, po svjedočanstvu šestero djece, ukazala Gospa. Od tada vjerski ili hodočasnički turizam (hodočašće) u Međugorju i Bijakovićima je imao stalnu progresivnu krivulju rasta obima posjete stranih i domaćih gostiju (hodočasnika), preko 20 milijuna u proteklih 20 godina, tako da se može reći da je ono svjetsko molitveno središte. Sam početak hodočasničkog turizma bio je praćen pritiscima tadašnjeg režima, koji je ukazanje Gospe smatrao neprijateljskim djelovanjem protiv komunističkog režima. Režim je pokušao spriječiti prve dolaske hodočasnika, tako da su vlasti zabranjivale hotelima u Čitluku i Ljubuškom, koji su tada bili jedini turistički smještajni objekti, da prihvate hodočasnike i naplate svoje usluge. Pošto su se vijesti o ukazanju širile veoma brzo, vlasti su uvidjele da ne mogu spriječiti dolazak hodočasnika, te su ubrzo ukinule sve zabrane dolazaka i boravaka gostiju na ovom području.
U to doba Međugorje i Bijakovići nisu imali nikakvih smještajnih mogućnosti, tako da se stalnim i sve većim prilivom gostiju počelo izgrađivati sve više novih kuća za njihov prihvat. Ali već koncem 1990. godine javlja se jenjavanje u izgradnji zbog političkih prilika i nagovještaja nadolazećeg rata. Sadašnji smještajni kapacitet Međugorja i Bijakovića je preko 8 tisuća postelja, od čega je najveći postotak privatni smještaj preko 90%(kućna radinost, te pansionski i hotelski smještaj). Većina novo izgrađenih objekata ima kvalitetan smještaj prve i druge kategorije. Jedini veći smještaj tzv. društvenog sektora bili su Kompas bungalovi izgrađeni sredstvima Kompas Ljubljane i Apro-Hotel-Čitluka, a pored ovog objekta bilo je uređeno kamp naselje Tromeđa u vlasništvu tadašnjeg Turist Centra iz Čitluka.
Sva ova intenzivna izgradnja odvijala se nažalost bez odgovarajućeg urbanističkog plana, i sa velikom stihijom što je ostavilo dosta negativnosti u arhitektonsko-urbanističkom smislu. Ovakav brz i intenzivan rast i izgradnja smještajnih kapaciteta, nisu bili u velikoj mjeri praćeni neophodnim ulaganjem u osnovnu infrastrukturu mjesta koja je danas u vrlo kritičnom stanju- od ceste, do struje, vode, telefona, a pogotovo kanalizacijske mreže koje i nema. Upravo su u tijeku radovi kanalizacijske mreže Čitluk-Međugorje čiji je sam projekt koštao 270.000 KM, a izvedba radova se procjenjuje na nekoliko milijuna KM. Ona je za ovo područje obavezna jer u budućnosti može predstavljati pravu ekološku opasnost.
Što se tiče broja hodočasnika koji su pohodili Međugorje nema preciznih i službenih statistika, ali se kao najrealnija spominje procjena od oko 20 milijuna. Kada se govori o strukturi stranih gostiju u prijeratnom periodu 50-60% svih gostiju činili su Europljani. Od toga najbrojniji su bili Talijani, zatim Irci, Austrijanci, Francuzi,… Od prekomorski gostiju najbrojniji su bili Amerikanci, Kanađani, Filipinci,…
U poslije ratnom razdoblju nije bilo toliko prekomorskih gostiju, ali se zamjećuje vrlo jaka ekspanzija tzv. istočnih gostiju naročito Čeha, Slovaka, Poljaka, Mađara, te Slovenaca. U novije vrijeme oko dvadesete godišnjice Gospina ukazanja povećao se broj turista iz svih dijelova svijeta, ali se nakon terorističkog napada na SAD, 11.rujna 2001. godine, opet naglo smanjio.
Gosti u Međugorje i Bijakoviće dolaze posredstvom domaćih (sada isključivo privatnih) putničkih agencija ili direktnim aranžmanom stranih tour-lidera i vlasnika kuća pansiona i hotela. Primjetno je da nema nekadašnjih velikih Putničkih agencija kao što su Kompas Ljubljana, Dalmacija turist,…
Danas je u općini Čitluk prijavljeno nekoliko putničkih agencija: PAP Tours Čitluk, Atlas Ambasador Međugorje, Globtour Međugorje, Global, Paddy Travel,…
Uz ovo gostima je na raspolaganju više od 25 restorana, veliki broj caffe barova i picerija, te preko 200 suvenirnica i drugih različitih prodavaonica. Na raspolaganju je i jedan broj sportskih terena za rukomet, košarku, tenis i nogomet.
Kulturne manifestacije svjetovnog i duhovnog karaktera održavaju se kontinuirano tijekom godine, a važni organizatori kulturnih manifestacija su Turistička zajednica općine Čitluk (Brotnjo) i Turistička zajednica mjesta Međugorje – Bijakovići. Od kulturnih manifestacija internacionalnog karaktera treba posebno istaći Međunarodni Glazbeni Festival- Međugorje koji se već održava 9. godinu za redom, također su važni Festival mladih – Međugorje i Dani berbe grožđa – Čitluk.
Važna izletnička područja u blizini Međugorja su: Široki Brijeg, Blidinje, Hutovo blato, Neum, vodopad Kravica, Mogorjelo, Dubrovnik, Mostar, Split, Makarska i otoci Hvar, Brač, Korčula,…
Međugorje i Bijakovići važan su ekonomski čimbenik ne samo u užoj lokalnoj razini (Čitluk i okolna mjesta su barem 2-3 puta godišnje popunjena hodočasnicima iz Međugorja i Bijakovića), već i znatno šire, jer direktno i indirektno korist imaju i zračne luke koje gravitiraju općini Čitluk (Brotnjo), kao što su Split, Dubrovnik, Mostar, Sarajevo, čiji su hoteli i gradske znamenitosti bile vrlo posjećene od strane hodočasnika u dolasku i odlasku iz Međugorja.
Video prezentacija koje se napravile naše učenice:
{youtube}ogTE2cEQ084{/youtube}