Kamo nakon Srednje škole dr. fra Slavka Barbarića?

Kamo nakon Srednje škole dr. fra Slavka Barbarića

Nastavljaju li maturanti svoje daljnje obrazovanje? Koji je razlog njihovog studiranja? Koji su najvažniji kriteriji prilikom izbora studija? Što će studirati te ostaju li u BiH ili planiraju nastavak obrazovanja izvan granica? Ovo su samo neka pitanja u provedenoj anketi među maturantima Srednje škole dr.fra Slavka Barbarića u Čitluku.

87,8 % maturanata želi nastaviti svoje daljnje obrazovanje. Istraživajući razloge zbog kojih maturanti planiraju nastaviti svoje obrazovanje, 37,5 % ističe da žele steći više znanja u području koje ih zanima, 25,98% smatra da je sa završenim studijem lakše naći posao. Nešto manji broj kao razlog navode da to od njih obitelj očekuje kao i to da ne znaju što bi drugo radili poslije srednje škole i radije bi studirali nego odmah tražili posao.

70,3 % maturanata planira upisati studij u BiH, 64,53% se opredijelilo za Mostar, dok manji broj za Sarajevo i Široki Brijeg. 14, 5 % maturanata svoje daljnje obrazovanje planira u inozemstvu , 11,04% maturanata se opredijelilo za Hrvatsku.

Većina maturanata planira upisati državne fakultete (76,2 %) dok manji broj njih odlazi na privatne fakultete (8,1%).

Učenici završnih razreda najveću zainteresiranost pokazuju za: Ekonomski fakultet, Filozofski fakultet, Fakultet prirodoslovno – matematičkih i odgojnih znanosti, Fakultet zdravstvenih studija, Medicinski fakultet, Pravni fakultet, Fakultet informacijskih tehnologija, Fakultet elektrotehnike, Agronomski i prehrambeno – tehnološki fakultet.

Kao svoja buduća zanimanja navode: specijalist kriminalistike, programski inženjer, računalni programer, policijski inspektor, policajac, doktor opće prakse, dermatolog, farmaceut, logoped, stomatolog, pedijatar, psiholog, pedagog, fizioterapeut, odvjetnik, logoped, građevinski inženjer, inženjer cestovnog prometa, inženjer agronomije, novinar, profesor (matematike, informatike, njemačkog jezika). U ovoj školskoj godini maturanti posebno zanimanje pokazuju za studij kriminalistike.

Kao kvalitete odabranih studija navode: pružanje mnogih mogućnosti za budućnost, obvezna praksa i praktični radovi, studij na engleskom jeziku, deficitarno zanimanje, nudi dobre stipendije – zalažu se za dobre učenike, Pravni fakultet nudi mogućnost napretka, na privatnom fakultetu se više može posvetiti studentima i pomaže im se da bolje usavrše gradivo.

Maturanti koji nakon srednje škole ne žele nastaviti svoje daljnje obrazovanje planiraju tražiti posao navodeći sljedeće razloge: da što prije počnu zarađivati, nisu zainteresirani za studiranje i ako završe fakultet neće imati nigdje posla jer ga nema.

Prema mišljenju maturanata najvažniji razlozi nezaposlenosti mladih osoba u BiH su: država nema novaca i ne otvara nova radna mjesta, nemaju volju za radom jer je nerazvijeno gospodarstvo, ekonomska kriza, privatizacija, loša politika zapošljavanja, nepotizam, nema dovoljno adekvatnih poslova, zbog neuređenosti države javlja se manjak zanata, a „višak“ školovanih fakultetom, svi teže nekom „uredskom“ poslu, nemotiviranost mladih ljudi za pokretanjem posla, većina mladih želi državni posao i nitko ne želi raditi.

Jedni odlaze na fakultete (državne, privatne), drugi planiraju pronaći posao, treći uzimaju predah od svega.. Najvažnije od svega je pružiti sebi dovoljno vremena i razmisliti o vlastitim sposobnostima, vrijednostima i interesima. Upoznavanjem sebe, zapravo i počinje proces izbora zanimanja. Nitko ne može odlučiti umjesto vas stoga morate dobro poznavati sebe. Dobro promislite, razmotrite i analizirajte te konstantno motivirajte sami sebe. U donošenje odluke uključite podjednako i racionalni i emocionalni um i pustite da vas vode kroz budućnost.

Dobro razmislite i mudro donesite životnu odluku o nastavku školovanja i/ili zaposlenju !!

Uspješan nastavak životnog puta što god izabrali.

Pedagoginja: Doris Vlašić, prof.